کوه نمکی جاشک، زیباترین گنبد نمکی خاورمیانه

کوه نمک یا گنبد نمکی جاشک در استان بوشهر با دارا بودن چشم‌اندازهای زیبای زمین‌شناسی، انواع سنگ‌های مختلف، غارهای طبیعی و طبیعت بکر درون آن‌ها، آبشارکوه‌ها و آویزه‌های نمکی نه تنها چشم هربیننده‌ای را برای تفریح و کوهنوردی به طرف خود جلب کرده بلکه بهترین محل مطالعه برای محققان علاقه‌مند به علم زمین‌شناسی است.

گنبد نمکی جاشک در استان بوشهر، با وسعت یک‌هزار و 366 هکتار و ارتفاع یک‌هزار و 350 متریکی از بزرگ‌ترین ، فعالترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه است.   

رنگ سفید نمک‌های طعام گنبد به منطقه جلوه‌ای زیبا بخشیده‌است به نحوی که از جاده کنگان – بوشهر به صورت یک کوه برفی زیبائی در بخش شرقی دشت برهنه ظاهر شده‌است.کوه نمکی جاشک به عنوان تنها اثر طبیعی ملی استان بوشهر در سال 88 به ثبت رسیده و اکنون در اختیار محیط زیست قرار گرفته است.

مهم‌ترین خصوصیات بارز و متفاوت کوه نمکی جاشک به نوع نمک‌های این کوه نمکی، گنبدها و غارهای منحصر به فرد، آبشارها، بلورها  می توان اشاره کرد.مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اظهار داشت: گنبد نمک جاشک ، پدیده شگفت انگیزی از رنگ و شکل غارها، قندیل‌ها، ستون‌ها و رودهای جاری از نمک است.

حسین دلشب  با بیان اینکه کوهی از نمک در استان بوشهر هر بیننده‌ای را حیرت زده می کند تصریح کرد: رنگین کمان رنگ‌ها و اشکال گوناگون در گنبد نمکی جاشک پدیدار است.وی خاطر‌نشان کرد: وجود بلورهای زیبای سیلیکاته و فسفاته با جلای فلزی و غیرفلزی با تنوع رنگ‌ها پدیده شگفت انگیز و متحیر کننده‌ای است که کمتر جایی می‌توان همانند آن را به نظاره نشست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه گنبد نمکی جاشک سرشار از رنگ است افزود‌: این رنگ‌ها در هر فصلی تغییر می‌کنند که این خود شگفتی این منطقه را نشان می‌دهد.دلشب با بیان اینکه قندیل‌های این گنبد نمکی هرکدام نام ویژه‌ای دارد تصریح کرد: قندیل ها به اشکال متفاوت، به قدری زیبا تشکیل شده‌اند که اغلب غارها با استفاده از اشکال همین قندیل‌ها نامگذاری شده‌اند مانند غار انگوری  که در درون آن قندیل‌های فراوان به صورت خوشه‌های انگور از سقف و دیواره غار آویزان شده‌اند.وی غار شاخه نبات را مورد اشاره قرار داد و گفت: وجود قندیل‌های سفید و یک دست به صورت شاخه‌های نبات از سقف غار آویزان شده اند و نظر تماشاگران را به خود جلب می‌کنند.

گذشتگان به خوبی با این نوع درمان آشنا بوده‌اند، آن‌ها کسانی را که دچار بیماری‌های تنفسی مثل سینوزیت، آسم و برونشیت می‌شدند، به درون غارهای نمکی می‌بردند تا با تنفس هوای آن جا بیماری شان بهبود یابد البته امروزه علم دلیل این امر را متوجه شده، هوای داخل غارهای نمکی سبب می‌شود تا مجاری تنفسی بیمار باز شود.البته فقط با تنفس هوای این کوه نمک نیست که درمان به وجود می‌آید، دیدن این زیبایی‌ها نیز روح انسان را نوازش می‌کند.گنبد نمکی جاشک در فاصله 144 کیلومتری جنوب شرق بندر بوشهر قرار دارد ،این گنبد حد فاصل دو شهرستان دیر و دشتی همجوار روستای جاشک است.

کوه نمک جاشک که تشکیل گنبد شمال غربی به جنوب شرقی بوده از سمت غرب به روستای گنخک و روستای جاشک کشیده شده و از سمت شرق از روستای باغان تا روستای درویشی ادامه دارد و راه دسترسی به گنبد از سمت شرقی از فاصله ی 3 کیلومتری بعد از روستای گنخک از طریق جاده خاکی معدن قدیمی سنگ نمک که در منطقه فعالیت می‌کرده است و از سمت شرقی گنبد بعد از پل روستای کردلان جاده ی خاکی را به سمت گنبد پیش گرفته تا به پای کوهپایه‌های گنبد برسیم.

قله این کوه نمکی 1350 متر از دشت اطراف خودبالاتر است.این کوه زیبا و منحصر به فرد 12 کیلو متر درازا و 4.5 کیلو متر پهنا دارد.وسعت گنبد نمکی جاشک در حدود 3 هزار و 666 هکتار بوده و ارتفاع قله  آن 1350 متر از سطح دریا است.

 

 تعداد بازدید: 1017