بازسازی کلیسای سیپونتو مربوط به قرن دوازدهم با شبکه سیمی

کار بازسازی کلیسای قرن دوازدهم سیپونتو در جزیره پوگلیا در ایتالیا، اثر هنری از هنرمند مطرح ایتالیایی " ادواردو ترسولدی " با استفاده از شبکه ای سیمی بر روی بقایای کلیسا اجرا شده است. در واقع سازه اجرا شده به منظور احیاء کالبد این بنای قدیمی رابط بین باستان شناسی و هنر معاصر به شمار می رود.

هنرمند مطرح ایتالیایی "ادواردو ترسولدی" (Edoardo Tresoldi) در همکاری با وزارت فرهنگ و میراث فرهنگی این کشور دست به اقدام جالب توجهی زده است. این هنرمند خوش ذوق با استفاده از اسکلتی فلزی و شبکه‌ای سیمی بقایای این بنای باستانی را احیا کرده و این سازه‌ی کهن را به شکلی متفاوت به بازدید کنندگان نشان داده است.

. این ساختمان که باهمکاری وزارت میراث و فعالیت های فرهنگی و ریاست باستان شناسی پوگلیا ساخته شده، باستان شناسی قدیمی را به هنر معاصر متصل می کند. این مجسمه با ظاهر روح مانندش در مکان سابق کلیسا ساخته شده و شبیه یک هولوگرام روشن در پارک است. این بنا جزئیات دقیق معماری مثل ستون ها، گنبد و مجسمه های درون ساختمان را شامل می شود.

این سازه سیمی که بر روی بقایای کلیسای رومی قرن دوازدهم اجرا شده در حال حاضر نشان و توجه را از منطقه پوگلیا به منطقه سانتا ماریا سیپونتو تغییر داده است.

هنرمعاصر بکار گرفته شده در بازسازی کلیسا، تداعی کنننده کالبد بنای از بین رفته کلیسای رومی در پشت کلیسای قرون وسطی است که بدون دیوار یا ساختاری سازه ای حجیم اجرا شده است.

در قرن سیزدهم و به دنبال وقوع یک زلزله، ساکنان محلی این ناحیه را ترک کرده و تنها سازه‌های باستانی برجا ماندند. بناهایی که با گذشت ایام، رفته رفته دچار زوال شده و از بین رفتند و اکنون تنها خرابه‌هایی از آنها بر جای مانده است. اکنون این منطقه به دلیل همین بقایای تاریخی، محبوب و پر طرفدار شده و البته از این کلیسای مهم هم، تنها بخش‌هایی باقی مانده است که خوشبختانه به همت این هنرمند مرمت و بازآفرینی شده‌اند.

بازسازی این اثر ظرف مدت سه ماه با صرف هزینه ای بالغ بر 3.5 میلیون یورو در ابعاد واقعی کلیسا (ارتفاع 14 متر و وزن 7 تن ) ساخته شد.

 آقای ترسولدی به جز این کلیسا در حال احیای بخش‌هایی از این شهر تاریخی نیز هست که قدمت‌شان به ۷۰۰ سال قبل بازمی‌گردد.تعداد بازدید: 1220