مقاوم سازه ای لرزه ای ساختمان سیتی اند کانتی در سالت لیک سیتی

City and county of salt lake city

 یوتا (به انگلیسی: Utah) ایالتی است در ایالت‌های جنوب غربی آمریکا پایتخت و شهر مهم آن سالت‌لیک‌سیتی است.

ساختمان سیتی اند کانتی که بنای آن در سال 1891 آغاز شده و در انتهای سال 1893 به پایان رسید،دارای 5 طبقه و یک برج بلند مرکزی است و در یک پارک کوچک و با دسترسی از 4 جبهه قرار دارد.

این بنا با توجه به آنچه در آن زمان متداول بود با مصالح بنایی غیر مصلح ساخته شده است. به طوری که مصالح مورد استفاده برای دیوارهای باربر و سقف ها آجر است.

همچنین در این ساختمان اتصال بین سقف ها و دیوار ها مناسب نبوده است و این در حالی است که منطقه قرار گیری بنا دارای ریسک به نسبت زیاد زلزله است.

مطالعات برای مقاوم سازی بنا در سال 1983 آغاز شد و در 1984 پایان یافت که بر اساس آنها و بنا بر عواملی چون امنیت جانی،حفاظت از بنا،کاهش خسارت، به حداقل رساندن دخالت در ساختمان و هزینه ،ایزولاسیون به عنوان بهترین گزینه پیش رو به منظور مقاوم سازی انتخاب شد. ایزولاتور مورد استفاده نیز از نوع   LRB  انتخاب گردید. به این دلیل که عملکرد صحیح تکنیک ایزولاسیون مستلزم یکپارچگی بین دیگر اعضای سازه است.دخالت هایی چون مسلح کردن بنای برج و اتصال سقف ها و دیوارها نیز ضروری قلمداد شدند.

اما در مورد عملیات ایزولاسیون طرح اولیه شامل ساخت یک تیر بتنی زیر دیوارهای باربر بود که ایزولاتورها در سطح پایین تر از فونداسیون اصلی و بین این تیر ها و فنداسیون نواری جدیدی قرار میگرفتند.مطالعات دقیق تر مشخص کرد که فونداسیون های بنا با عرض و عمق بیشتری نسبت به طرح اولیه ساخته شده اند،بنا بر این تصمیم بر آن شد که ایزولاتورها روی فونداسیون موجود قرار داده شوند. این موضوع مستلزم بالا بردن کف طبقه اول برای ایجاد فضای کافی برای ساخت تیر بتنی و نصب ایزولاتورها بود.

این ایده نیز به دلیل سختی بیش از حد سنگ های کرسی تغییر یافت و در نهایت چنین تصمیم گرفته شد که به جای ساخت تیر بتنی دقیقا زیر دیوارها ،دو تیر بتنی در دو طرف دیوارها ساخته شوند و به وسیله کابل های پس کشیده به هم اتصال یابند که اصطحکاک لازم برای نگه داشتن دیوارها به وجود آید.همچنین در محل قرارگیری ایزولاتورها  یک تیر عرضی بتنی نیروی این تیرهارا به ایزولاتور منتقل کند. در این صورت تخریب تا حد چشمگیری کمتر میشد.

همچنین در این مقاوم سازی به دلیل جلوگیری از صدمات و خرابی های احتمالی عملیات به صورت متقارن نسبت به دو محور بنا پیش رفت .این عملیات در سال 1987 آغاز شد و در سال 1989 پایان پذیرفت.تعداد بازدید: 1361