پروژه مرمت و احیاء عمارت تاریخی جمشیدی

منزل جمشیدی (مدرسه سابق شهید مهدی قمری) مربوط به اوایل دوره پهلوی بوده و در کوچه 12خیابان منوچهری، واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۶۷۶ به متراژ 2350 مترمربع به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در تاریخ 96/05/21 این ملک توسط آموزش و پرورش به مزایده گذاشته شد و شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس با توجه به اهداف بلندمدت خود و همچنین حفظ و نگهداری اینگونه فضاها ؛ برنده مزایده فوق گردید.

  لادن شکرگذار مدیر پروژه گفت عمارت تاریخی جمشیدی در بافت میانی شیراز واقع شده و توسط استاد ابوالقاسم مهندسی ساخته شده است. بنا دارای مالکیت شخصی بنام جمشیدی بوده سپس توسط مالک به آموزش و پرورش واگذار گردید تا به عنوان فضای آموزشی مورد استفاده قرار گیرد.هم اکنون شرکت مرمت گران میراث ماندگار شهرپارسه بعنوان زیرمجموعه شرکت عمران و مسکن سازان استان فارس مرمت این عمارت تاریخی را آغاز کرده است.

 در روند مرمت این عمارت تاریخی حفظ موجودیت بنا با تاکید بر اسناد تاریخی همچنین تقویت ساختار جهت تضمین استقامت بنا در برابر عوامل مخل هدف اصلی ما می باشد.

وی افزود تاکنون شناخت دقیق عوامل ومتغیرها به صورت علمی ، استفاده از مناسبترین و نوترین مصالح و وسایل تکنولوژی جهت آسیب شناسی و فن شناسی بنا با احترام به مفاهیم و ارزش های گذشته و بهره گیری از موجودیت بنا در زمان حال انجام گرفته است. در حال حاضر عملیات اجرائی مرمت سقف عمارت شامل انبوه برداری و پاکسازی پشت سقف های پروازبندی، تعویض و تقویت تیرها و ورق های شیروانی فرسوده ، مرمت شیرسرها و بازسازی کمبود سقف های کاذب درحال اجرا می باشد و براساس زمانبندی انجام شده عملیات اجرائی مرمت و تغییر کاربری بنا تا پایان سال جاری به اتمام خواهد رسید.

شکرگزار اضافه کرد آثار تاریخی-فرهنگی ، سرمایه جاودان و میراث ماندگار هر سرزمین است که حفاظت و باززنده سازی آنها، رسالتی است بر دوش همگان. در راستای تحقق این مهم قصد برآن داریم که کاربری مناسب این بنای تاریخی به بهترین نحو طراحی شود و در نهایت تکمیل کمبود هایی که در بخشی هایی از بنا دیده می شود مدنظر می باشد. امید است که با همکاری و همدلی اداره کل محترم میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس گامی مثبت در انجام این قبیل امور برداشته شود.

 تعداد بازدید: 1192