تجربه مرمت و حفاظت شهر بولونیا در ایتالیا

شهري در شمال ايتاليا و مركز استان بولونيا، دشتي حاصلخيز در كوهپايه رشته كوههاي آپنينه. مركز بزرگ نقل و انتقالات و بازار كشاورزي، بولونيا مركز تلاقي جاده هاي اصلي و راه آهن است كه شمال ايتاليا را با مديترانه و سواحل جنوبي آدرياتيك پيوند ميزند.شهر بولونیا از آثار باارازش دوران گذشته برخوردار است که در سطح جهانی به ثبت رسیده است.

بولونیا مرکز بزرگ آموزش و فرهنگ در دوره میانه و اوایل رنسانس بود.

در مرکز میان‌سده‌ای شهر ساختمانهای نما آجری ، گچی و سیمانی به رنگهای گرم، گذرگاه‌های مسقف با مغازه‌های کوچک، خیابانهای سنگ فرش شده زیاد و میادین بیشمار دیده می‌شود.

حاشیه مدرن شده، مرکز شهر را احاطه کرده‌است. سن پترونیو (San Petronio) کلیسای پرابهت بولونیاست، که رو به میدان بزرگ (Piazza Maggiore) که میدان اصلی شهر است واقع شده است.

این میدان در سال ۱۳۹۰ شروع به ساخت کرد، اما نماهای ظاهری آن هیچگاه کامل نشد. محوطه وسیع درونی به سبک گوتیک ساخته شده است. از کلیساهای قابل توجه دیگر یکی سن دومنیکو (San Domenico) است، که در سال ۱۲۲۱ بنا شد، اما بین ۱۷۲۹ تا ۱۷۳۲ کاملاً اصلاح و دگرگون شد و دیگری هم سن فرانچسکو (San Francesco) که ساخت آن از سال ۱۲۳۶ تا ۱۲۶۳ طول کشید و بعد از خسارت زیادی که در جنگ جهانی دوم دید، مرمت شده‌است.

 

ویژگیهای معماری:

 

·         -بافت شطرنجی متعلق به دوران رومی ها

·         -آثار برجای مانده از آن دوره قرون وسطی مانند بناهای مذهبی، قصرها ، محلات مسکونی و میادین که نمایانگر پیشرفته ترین نظام ها ی اجتماعی _اقتصادی آن زمان است.

·         -در دوره رنسانس نیز  سلسله اقداماتی در زمینه مساعد ساختن شکل کالبد شهری با روحیه اجتماعی و فرهنگی خاص این فضای نوپرداز و متجدد صورت گرفته اند که هنوز در قلب شهر پا برجایند.

·         -از دوره های بعد از رنسانس نیز در شهر  بناهایی در رابطه با نوسازی های بنا های قدیمی صورت گرفته است.

·         -راهرو ها و پیاده روهای سر پوشیده و مسقف جهت آسایش شهروندان وجود دارد که به دلیل موقعیت جغرافیایی و اقلیمی شهرطرح شده است. حفاظت از شهر قدیم و هسته مرکزی شهر از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. نیازهای جدید شهر نیز می بایست برطرف می گردید. «کنزو تانگه» پیشنهاد ساخت یک مرکز تجاری-اداری در کنار شهر قدیم را می دهد.

·         -طرح منطقه ای بولونیا که تعدادی شهر و شهرک کوچکتر را زیر چتر هماهنگ کننده خود دارد در سال 1967 تدوین و تصویب شد.(در این طرح خطوط عمده توسعه مرمت و نقش قسمت کهن شهر بزرگ بولونیا در مجموعه مراکز مسکونی تعیین شده است)

·         -در سال 1969 شهر بولونیا به تدوین طرحی توفیق یافته که طی آن از راه بوجود آوردن فضای آزاد سبز در مناطق کوهپایه ای و تپه های مجاور شهر در تضمین تداوم تعادل بوم شناسی منطقه شهر اقدام مثبت می شد.

·         -در سالهای بعد از 1974، طرح بولونیا جای ویژه ای را در ادبیات شهرسازی جهان اشغال کرده و نفطه عطف مهمی به شمار می رود.

 

اهداف باززنده سازی:

 

اهداف دوگانه طرح باززنده سازی شهر قدیمی بولونیا عبارتند از:

1-      اقدامات حفاظتی کالبدی-فضایی برای ساماندهی بخش قدیم شهر به عنوان یکی از زیباترین مراکز مسکونی قدیمی ایتالیا و ثروت فرهنگی _اجتماعی.منحصر به فرد.

2-      حفظ و ارتقای فرهنگ شهری موجود و روابط متقابل مردم با محیط زندگی شان تلاش یرای حفظ ساکنان اصلی شهر قدیم

 

سیستهای برنامه ریزی:

 

·         -جلوگیری از تعویض ساکنان

·         -ساخت مجموعه های جدید در تلفیق با معماری شهری قدیم برای پاسخ به نیاز های جدید

 

ویژگیهای مهم طرح مرمتی بولونیا:

 

·         -ارتقای کیفی زندگی

·         -ارتقای کمی و کیفی فضاهای شهری

·         -تشویق نهادهای عمومی برای سرمایه گذاری در مرمت شهری

·         -حفظ نقش و هویت فرهنگی شهر قدیم

·         -تدوین اهداف کالبدی

·         -حمل و نقل شهری باید برمبنای حمل و نقل عمومی باشد

طرح مرمتی مرکز تایخی شهر بزرگ بولونیا از دو پدیده مشروط است:

اول تک مرکزی بودن شهر  : شهر قدیمی را تا حدودی در تعادل نگه داشته و مانع بوجود آمدن فضاهای شهری مسکونی نابرابر به شکل سنتی شده است و رشد تقریبا شعاعی خود را بدلیل شرایط جغرافیایی نسبتا برابر حفظ کند.

دوم سیاست اداری _شهری ثابت

بولونیا با ایجاد کاربری های فرهنگی در جهت گسترش صنعت توریسم گام برداشت. همچنین به منظور دخالت دادن بناهای تاریخی در زندگی معاصر از تلفیق بناهای جدید و بناهای قدیمی استفاده کرد.

بولونیا به خوبی حفظ شده و کاربری های موجود در آن در تطابق با نیاز های امروز شکل گرفته و توانسته از فرسودگی بناها و بافت جلوگیری کند.

 با وجود خیابان های طاقدار،بلوارهای وسیع و میدان ها ،بلونیا در حال حاضر یکی از مراکز تاریخی ایتالیا است که به بهترین شکل حفظ شده است و جایگاهی بعد از ونیز دارد.تعداد بازدید: 4477