مرمت خانه های تاریخی در ایران

خانه تاریخی پیرنیا،یادگاری از خانه های دوران صفوی کویر
تاریخ انتشار:1396/06/14
 
خانه پیرنیا یکی از یادگارهای ارزشمند معماری دوران صفویه و نمونه شاخصی از مساکن سنتی نائین است.

مرمت خانه تاریخی بخردی در اصفهان
تاریخ انتشار: 96/06/05
خانه ی تاریخی بخردی در محلّه ی سنبلستان یا سنبلان (شمال شهر اصفهان کنونی) واقع شده است. این محلّه در دوران پیش از اسلام از روستاهای مجموعه ی سپاهان بوده است و در دوران اسلامی در پی پیوند این مجموعه روستاها شهر اصفهان به وجود می آید.

مرمت باغ شاپوری در شیراز
تاریخ انتشار: 96/04/08

منزل شاپوری مربوط به اوایل دوره پهلوی است و در شیراز، خیابان انوری، روبروی خیابان اصلی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۷۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


مرمت کاروانسرای قصربهرام
تاریخ انتشار: 96/02/18

کاروانسرای قصر بهرام از آثار تاریخی دوره صفویه و یک کاروانسرای شاه عباسی است که در سر راه قدیمی و تاریخی کاروان رو کویری اصفهان، کاشان، خوار(گرمسار) و خراسان قرار داشته است.


مرمت خانه مستوفی در شوشتر
تاریخ انتشار: 95/12/07

خانه‌ی مستوفی از جمله بناهای تاریخی واقع در شهرستان شوشتر، یکی از آثار ارزشمند ایران کهن به شمار می‌آید که کارشناسان بناهای تاریخی، قدمت آن‌ را به دوران حکومت پادشاهان قاجار نسبت داده‌اند. این خانه با شماره‌ی ۲۳۱۵ در ۱۴ اردیبهشت سال ۱۳۷۸ به عنوان اثر ملی کشور به ثبت رسیده است. شوشتر یکی از شهرستان‌های واقع در جنوب غربی استان خوزستان است که به اعتقاد برخی از باستان‌شناسان غربی، عنوان اولین محل سکونت بشر در ایران را به خود اختصاص داده است.


مرمت خانه تاریخی صادقی در اردبیل
تاریخ انتشار: 95/11/30

ظهور تک بناها و بناهای خصوصی در اردبیل از اواخر دوران قاجار و در نتیجه گسترش روابط با غرب، آغاز می‌شود. بناهایی که تناسبی با بناهای شاخص قبلی ندارند و ساختار و طرح معماری شان تركیبی از معماری اسلامی، سنتی و غربی است. «خانه صادقی» در محله اوچدكان اردبیل یكی از این بناهاست. این ساختمان ارزشمند یکی از کامل‌ترین مجموعه‌های تاریخی استان به لحاظ برخورداری از آثار معماری، فرهنگی و معنوی است.


موزه قاجار، تبریز، ایران، 1385
تاریخ انتشار: 95/06/20

Museum Of Qajar, Tabriz, Iran, 2006

موزه قاجار، تبریز، ایران، 1385

 خانه امیر نظام گروسی یکی از زیباترین خانه های قدیمی تبریز است که در محله ششگلان و در نزدیکی مقبره الشعرای تبریز که مدفن بیش از ۴۰۰ شاعر نامی از جمله شهریار، قطران، طوسی، فاریابی و ثقه الاسلام است، قرار دارد. این خانه که از آن به عنوان موزه قاجار استفاده می شود در دوره ناصرالدین شاه و در زمان پیشکاری امیر نظام گروسی و توسط وی ساخته شده است. در طول حكومت شاهان قاجار والیان آذربایجان همچون امیرنظام گروسی، قائم مقام فراهانی و امیركبیر در آن سكونت داشته اند. خانه امیر نظام در زمینی به مساحت ۳۰۰ مترمربع ساخته شده است. این خانه در دو طبقه و با زیر بنای ۱۵۰۰ متر مربع ساخته شده و ساختمان آن مشتمل بر دو حیاط اندرونی و بیرونی است که باغچه ها و حوض ها، زیبایی آن را دو چندان کرده است. 16 ستون با سرستون های زیبا ایوان سراسری را نگه داشته اند، در طبقه بالا پنجره های مشبک ارسی با شیشه های رنگی، گچبری های نمای شمالی و جنوبی، آینه کاری ها و گچبری های تالارهای داخلی و طنبی ها به زیبایی مجموعه می افزایند.


مرمت خانه تاریخی عامری ها در کاشان
تاریخ انتشار:95/05/27

خانه عامری ها یکی از بهترین نمونه های بازگشت به زندگی ابنیه تاریخی در کشور محسوب میشود. در روند اعطای کاربری جدید به بنا نهایت احترام به فرهنگ بومی در ساخت و تولید ملزومات و ابزارهای مصرفی درون بنا ابراز گردیده است.


مرمت عمارت دهدشتی در بوشهر
عمارت دهدشتی( عمارت روغنی) یکی از بناهای تاریخی شهر بوشهر مربوط به دورهٔ قاجاریه می باشد که توسط حاج غلامحسین دهدشتی که تاجر روغن بوده احداث گردیده و به «عمارت دهدشتی» مشهور شده‌است.