امضای تفاهم‌نامه چهارجانبه همکاری مشترک در زمینه احیای بناهای تاریخی روستایی
تاریخ انتشار: 99/02/31

تفاهم‌نامه چهارجانبه همکاری مشترک در زمینهٔ حمایت از طرح مرمت، احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی واقع در مناطق روستایی و تغییر کاربری بناهای تاریخی روستایی در راستای سیاست‌های توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی به‌منظور بهره‌برداری بهینه از ظرفیت‌های محلی، ایجاد هم‌افزایی و تعامل بین دستگاه‌های مربوطه و تعریف کاربری جدید برای بناهای تاریخی امضا شد.


نظارت بر بازگشایی تأسیسات گردشگری برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی
تاریخ انتشار: 99/02/24

چهل و هشتمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر و چهارمین نشست کمیته اماکن گردشگری و فضای ورزشی ستاد ملی کرونا با حضور معاون گردشگری کشور و دستگاه‌های عضو، بعدازظهر روز سه‌شنبه 23 اردیبهشت 99 در سالن فجر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.


روند بازگشایی تدریجی تأسیسات گردشگری بررسی شد
تاریخ انتشار: 99/02/15

معاون گردشگری کشور در نشستی با رؤسای صنوف و تشکل‌های تخصصی صنعت گردشگری کشور ضمن بررسی الگوی توصیه‌ای سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) با محوریت حمایت از صنعت گردشگری در پی انتشار ویروس کووید – 19، روند بازگشایی تدریجی تأسیسات گردشگری را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار داد.


آیا وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی منجی رهایی از اقتصاد نفتی ایران می‌شود؟
تاریخ انتشار: 99/02/10

سال‌ها و دهه‌ها طول کشیده تا شرایط و مقدمات رهایی ایران از اقتصاد تک‌محصولی کشورمان یعنی نفت فراهم شود. کرونا این میهمان ناخوانده، باوجوداینکه تأثیرات بسیار مخربی بر اقتصاد کشور ازجمله در حوزه صنایع مرتبط با جهانگردی وارد ساخته، اما در ایده پردازی، ساختار سازی و ساختاربندی و اجرا، فرصت بی‌نظیری را برای برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، هدایت، حمایت و اجرای برنامه‌های ملی کاهش وابستگی به نفت و افزایش صادرات غیرنفتی باوجود آورده است.

 


گشایش تدریجی کسب‌و‌کارهای حوزه گردشگری

تاریخ انتشار: 99/02/07
 

معاون گردشگری کشور گفت: «با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید کم‌کم کسب‌و‌کارهای گردشگری گشایش پیدا کند. به‌تدریج برای مسائل اضطراری و روزمره مردم باید فکری کنیم در حوزه گردشگری وظیفه خدمت‌رسانی داریم، همکاران ما در بخش خصوصی باید برای اقامت ایمن همراه با حفظ سلامتی تدارکات لازم را ببینند.»

 


بستر الکترونیکی شدن 100 موزه و محوطه تاریخی را فراهم کردیم/ اجلاس ثبت جهانی یونسکو به تعویق افتاد
تاریخ انتشار: 99/02/03

معاون میراث‌فرهنگی کشور گفت: «40 تا 50درصد درآمد موزه‌ها در ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت هر سال محقق می‌شد که سال گذشته 800میلیارد ریال درآمد به‌همراه داشت. پیش‌بینی ما این بود طی این مدت بین 1500 تا 1600میلیارد ریال درآمد داشته باشیم که متأسفانه حداقل 40درصد درآمدها تا این لحظه حاصل نشده است.»


ابلاغ بخشودگی کامل اجاره‌بهای اماکن واگذار شده وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی
تاریخ انتشار: 99/01/30

هم‌زمان با شیوع بیماری کرونا، بسیاری از کسب‌و‌کارها آسیب دیدند و زیان‌های اقتصادی متوجه بخش‌های مختلف شد. در این میان صنعت گردشگری نیز که با سرعت در حال رشد بود و جایگاه خود را در اقتصاد کشور رفته رفته تثبیت می‌کرد، از این موضوع مستثنا نیست و این صنعت نیز در زمان شیوع بیماری کرونا، دچار آسیب‌هایی شد.


تخصیص اعتبار 38هزارمیلیارد ریالی برای نجات گردشگری ضروری است
تاریخ انتشار: 99/01/28

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: «با توجه به اینکه در ماه‌های اسفند و فروردین اوج فعالیت مراکز گردشگری برای جذب گردشگران خارجی و داخلی بود با شیوع ویروس کرونا و تعطیل شدن مراکز و تأسیسات گردشگری به دلیل قطع زنجیره انتقال آن، آسیب‌های مالی زیادی به این بخش وارد شد. در صورت تخصیص پیدا نکردن 38هزارمیلیارد ریال اعتبار برای جبران بخشی از این خسارت‌ها، شاهد سیل عظیمی از بیکاری در سال جهش تولید خواهیم بود.»


گردش مجازی در مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران در روزهای شیوع کرونا
تاریخ انتشار: 99/01/24

 مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران پس از شیوع ویروس کرونا و در ادامه پویش «موزه‌ها را در خانه ببینیم» با تولید محتوای مرتبط با این مجموعه، موزه‌های خود را به خانه‌های مردم برده است.


خودداری از پذیرش بازدیدهای گروهی در موزه‌ها و مراکز گردشگری دولتی و خصوصی
تاریخ انتشار: 98/12/07

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی طی نامه‌ای به معاون میراث‌فرهنگی و معاون گردشگری کشور، دستور داد از پذیرش بازدیدهای گروهی در موزه‌ها و مراکز گردشگری دولتی و خصوصی خودداری شود.