راه‌آهن سراسری ایران ثبت جهانی شد
تاریخ انتشار: 1400/5/3

در چهل‌وچهارمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو پرونده راه‌آهن سراسری ایران پس از بحثی طولانی بین موافقان و مخالفان ثبت جهانی شد.


حساب‌های اقماری گردشگری وارد فاز اجرایی شد
تاریخ انتشار: 1400/04/06

 با تلاش‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، بعد از حدود ۲۰ سال، سیستم حساب‌های اقماری گردشگری (TSA) از امروز یکشنبه ۶ تیر ۱۴۰۰ وارد فاز اجرایی شد.


روادید گروهی گردشگری بین ایران و روسیه لغو شد
تاریخ انتشار: 1400/3/20

برنامه اقدام موافقتنامه لغو روادید گروهی گردشگری بین ایران و روسیه، به امضای علی اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع.دستی کشورمان و خانم زارینا دراگوزووا، رئیس آژانس فدرال گردشگری روسیه رسید.


حفظ بافت تاریخی مجاور حرم شاه‌چراغ
تاریخ انتشار: 1400/3/11

دکتر علی‌اصغر مونسان در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان فارس بر لزوم حفظ بافت تاریخی مجاور حرم شاه‌چراغ تأکید کرد.


امضای بیانیه مشترک وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران با وزارت فرهنگ و گردشگری چین
تاریخ انتشار: 1400/3/2

بیانیه مشترک وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جمهوری اسلامی ایران با وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری خلق چین در زمینه همکاری در ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی  به امضا رسید.


رونمایی از دیوار مفاخر میراث‌فرهنگی در پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری
تاریخ انتشار: 1400/2/28

همزمان با هفته میراث‌فرهنگی دیوار «مفاخر میراث‌فرهنگی» حاوی عکس‌هایی از پیشکسوتان و مفاخر حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، علوم و هنر‌های وابسته در پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری رونمایی خواهد شد.


توجه ویژه ایران به گردشگری منطقه‌ای/ انتقال تجارب در حوزه مرمت به ارمنستان
تاریخ انتشار: 1400/02/21

در نشست وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با سفیر جمهوری ارمنستان در ایران بر انتقال تجربیات در حوزه میراث‌فرهنگی به‌ویژه در بخش مرمت و ارسال پرونده‌های مشترک به یونسکو و در حوزه گردشگری نیز به توسعه روابط گردشگری میان دو کشور تأکید شد.


دومین وبینار از سلسله وبینارهای «گذار از TA به OTA» برگزار می‌شود
تاریخ انتشار: 1400/2/18
جامعه گردشگری الکترونیکی ایران در راستای چالش‌های پیش‌روی مدیران آژانس‌های مسافرتی برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای اینترنتی و سامانه‌های رزرواسیون آنلاین، دومین وبینار از سلسله وبینارهای «گذار از TA به OTA »را برگزار می‌کند.

نقوش گیاهی از عناصر کاربردی و تزئینی در طول تاریخ
تاریخ انتشار: 1400/2/18
عناصر و نقوش طبیعی بر معماری و هنر ادوار مختلف تاریخی اثرگذار بوده است تا جایی که گیاهان در میان ملل گوناگون از جایگاه و تقدس ویژه ‌ای برخوردار هستند و همین امر موجب شده تا مفاهیم و جلوه‌هایی از عناصر و نقوش گیاهی در بطن هنر و معماری نهادینه شود

پیش‌نویس روش‌ها و شیوه‌های برداشت و مستندنگاری جامع آثار تاریخی تهیه شد
تاریخ انتشار: 1400/2/9

مدیرکل بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی از تهیه پیش‌نویس روش‌ها و شیوه‌های برداشت و مستندنگاری جامع آثار تاریخی برای نخستین بار در کشور خبر داد.