معاون وزیر راه و شهرسازی از اجرای سند باز زنده‌سازی محدوده‌های تاریخی برای نخستین‌بار خبر داد

وی هدف از تنظیم سند باز زنده‌سازی محدوده‌های تاریخی ـ فرهنگی را دست‌یابی به یک مجموعه راهنما اعلام کرد که بتواند وحدت رویه‌ای در این موضوع بین دستگاه‌ها و متولیان در حوزه حفاظت ایجاد کند.ایزدی با بیان این‌که در بخش‌هایی از این حوزه، آگاهی و وفاق وجود ندارد، ‌گفت: در تنظیم این سند به دنبال ایجاد وفاق و آگاهی هستیم .

او با اشاره به پیش‌نویس سندی که با همفکری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تنظیم شده است، هفت بخش ساختار ارائه شده را مقدمه و کلیات سندِ تهیه و تبیین مفاهیم مشترک، تهیه و تدوین بیانیه باز زنده‌سازی محدوده‌های تاریخی فرهنگی، تهیه و تدوین نظام‌نامه نحوه اقدام، تهیه و تدوین شرح خدمات، تهیه برنامه و طرح، تدوین ساختار و نظام مدیریت هماهنگ و یکپارچه و تدوین دستورالعمل نهادینه‌سازی ذکر کرد.

پیشنهاد ایجاد کمیته‌ای مشترک برای باز زنده‌سازی محدوده‌های شهری

ایزدی در ادامه پیشنهاد کرد: با تشکیل کمیته‌ای مشترک، سند باز زنده‌سازی محدوده‌های تاریخی ـ فرهنگی ذیل سند ملی بازآفرینی شهری به صورت مشترک توسط پژوهشگاه و وزارت راه و شهرسازی، تنظیم و برای نخستین بار در این حوزه در ایران ملاک عمل قرار گیرد .وی با اشاره به تجربه تدوین سند باز آفرینی در سال 1393 در وزارت راه و شهرسازی که باعث ایجاد تفاهم میان نهادهای مرتبط شد، اظهار کرد: اگر بتوانیم در حوزه حفاظت به این چارچوب دست پیدا کنیم، بسیار کار آمد خواهد بود، ولی لازمه آن این است که این سند با وفاق و هم‌اندیشی آماده شود.

وی مفهوم میراث فرهنگی و حفاظت را بسیار مهم دانست و افزود: با تشکیل یک شورای راهبردی و کمیته تدوین سند، باید ساختار سند باز زنده‌سازی محدوده‌های تاریخی ـ فرهنگی در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشخص شود .

تببین واژگان در تهیه سند

مهناز اشرفی ـ رئیس پژوهشکده ابنیه و بافت‌های تاریخی ـ فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی ـ در ادامه اظهار کرد : برای تنظیم این سند باید ازابتدا روی تک تک موارد و هفت گام پیشنهادی تأکید شود و مفاهیم و واژگان را بدرستی تبیین کرد. او بیان کرد: وجود سندی در این حوزه هر چند موقت بسیار اهمیت دارد، چون می‌تواند برای فعالیت‌ها الگو باشد..

از شهر های کوچک شروع کنیم

علیرضا قلی‌نژاد - عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری- نیز گفت: این‌که در چه مقیاسی احساس نیاز می‌کنیم و متناسب با آن این سند را تهیه می‌کنیم، بسیار اهمیت دارد .او با بیان این‌که در این حوزه مشکل منشور نیست، بلکه دستورالعمل‌های اجرایی ایجاد مساله کرده‌اند، افزود: این دستورالعمل‌ها در هر موقعیت بر اساس پلاک باید تعیین شود، به این ترتیب که کاری که در کرمان انجام می‌دهیم در یزد انجام ندهیم .قلی‌نژاد اظهارکرد: در بحث نظری صحبت‌های زیادی شده است، اما باید تمام این فعالیت‌ها عملی شوند به عنوان مثال همان بحث‌ها در برخی از شهرهای کوچک نیز بررسی شوند.

تاریخ انتشار: 95/4/8تعداد بازدید: 257