اخبار سایت

خبرهای خوشی از بازگشت اشیای تاریخی در راه است
تاریخ انتشار: 98/07/16

 وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به بازگشت موفقیت‌آمیز 1783 قطعه از الواح هخامنشی به کشور گفت: «این یک اقدام بزرگ و ارزشمند به‌حساب می‌آید و ان‌شاء‌الله خبرهای خوش دیگری هم در راه است که در زمان خودش اعلام می‌شود.»

 

شیراز شهر ملی صنایع دستی شد
تاریخ انتشار: 98/05/15
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از ثبت شیراز به عنوان شهر ملی صنایع دستی خبر داد و اعلام کرد: پس از ثبت ملی و جهانی منبت آباده در سال گذشته، ثبت شیراز به عنوان شهر ملی صنایع دستی در کانون توجه قرار گرفت. 

طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تایید شد
تاریخ انتشار: 98/05/15

   سخنگوی شورای نگهبان گفت: طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در جلسه اخیر این شورا تایید شد.


ابلاغ «قانون حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی-فرهنگی»
تاریخ انتشار: 98/04/19

رئیس جمهوری دو قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را برای اجرا به سازمان ملی استاندارد ایران، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابلاغ کرد.


جنگل‌های هیرکانی ایران جهانی شد
تاریخ انتشار: 98/04/15

دومین اثر بزرگ طبیعی ایران در چهل‌وسومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکو آذربایجان در فهرست جهانی قرار گرفت.


آغاز ساخت پروژه مسکونی ستاوند 15 واقع در خیابان فرهنگ شهر
تاریخ انتشار: 98/04/03
به گزارش روابط عمومی شرکت مرمت گران میراث ماندگار وابسته به شرکت عمران و مسکن سازان فارس؛ پروژه مسکونی ستاوند 15 واقع در خیابان فرهنگ شهر شیراز، به مساحت 320 مترمربع آغاز بکار کرد.

مصوبه مجلس برای حفاظت از بافت‌های تاریخی
تاریخ انتشار: 98/02/17
روز یکشنبه در جلسه علنی مجلس، کلیات طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی-فرهنگی تصویب شد. بر این اساس، این طرح با ۱۹ ماده با ۱۳۸ رای موافق، ۳۶ رای مخالف و ۲ رای ممتنع از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر در مجلس توانست رای موافق بگیرد. همچنین ماده یک این طرح نیز در روز یکشنبه شرح داده شد.

تشکیل شعب تخصصی قضایی برای برخورد با متعرضان به حوزه میراث فرهنگی
تاریخ انتشار: 98/02/07

کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در گزارشی از قوه قضاییه خواست برای محاکمه متجاوزان به حوزه های میراث فرهنگی و برخورد قاطع با متخلفان، شعب تخصصی تشکیل دهد.


آغاز مذاکرات فرهنگی مجموعه سعدآباد و مجمع رؤسای انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها
تاریخ انتشار: 98/01/27

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد و نایب رئیس شبکه شورای عالی انجمن های دوستی ایران با سایر کشور ها، پیرامون آغاز مذاکرات فرهنگی بین این مجموعه و مجمع مذکور دیدار و گفتگو کردند.


دستورالعمل امتیازات تشویقی نوسازی بافت فرسوده و چگونگی حق الزحمه و نحوه نظارت بر دفاتر تسهیلگری
تاریخ انتشار: 97/12/13

مصوبه امتیازات تشویقی بافت فرسوده و حق الزحمه دفاتر تسهیلگری شامل موارد ذیل است

تخفیف و کاهش عوارض صدور پروانه ساختمانی و هزینه خدمات ساختمانی در بافت فرسوده تا سقف 85%
تخفیف و کاهش عوارض و هزینه تامین سرانه خدمات عمومی و شهری، هزینه تامین و کسری ساخت پارکینگ، عوارض بر حق مشرفیت، هزینه خدمات کسری فضای باز، بالکن، هزینه آسفالت، مجوز حفاری تا سقف 80% در پهنه C بافت فرسوده.

تخفیف و کاهش عوارض بهای خدمات مدیریت نظارت بر جمع‌آوری و حمل نخاله‌های ساختمانی به میزان 20% در پهنه C بافت فرسوده و 50% در بافت تاریخی فرهنگی تقسیط عوارض و مطالبات شهرداری بدون پیش پرداخت و به صورت سی ماهه و بدون کارمزد در کل بافت فرسوده. عدم پرداخت هزینه کارشناسی بازدید توسط شهروندان در کل بافت فرسوده. پرداخت کل حق الزحمه دفاتر تسهیلگری جهت صدور پروانه، پایانکار، استعلام و ... توسط شهرداری و رایگان بودن خدمات مذکور در کل بافت فرسوده شیراز جهت شهروندان. شهروندان در پهنه های مصوب بافت فرسوده دارای حق انتخاب در مراجعه به شهرداری و یا دفاتر تسهیلگری می باشند.


12345678910...