دانشگاه ها

دانشگاه امام خمینی قزوین
دانشکده معماری و شهرسازی یکی از چهار دانشکده فعال در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) است که با مجوز قطعی شورای گسترش آموزش عالی در تاریخ 6/2/82 تاسیس و شروع به کار نمود.

دانشگاه علم و صنعت تهران

پردیس شماره 2 دانشگاه علم و صنعت ایران بر اساس مصوبه پنجمین جلسه هیات امنای دوره پنجم 24/8/91 به منظور فراهم آوردن زمینه های جذب و افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو، و همچنین با توجه به توانمندی و وجود تنوع رشته های علوم و فنی و مهندسی تاسیس گردید.


دانشگاه تهران
دانشگاه تهران بزرگ‌ترین مرکز آموزش عالی در ایران است که در سال ۱۳۱۳ خورشیدی به دستور رضاشاه تأسیس شد.

دانشگاه هنر شیراز

دانشگاه هنر شیراز در  پی سفر مقام معظم رهبری به استان فارس و مصوبات دور دوم و سوم سفر هیأت دولت به استان فارس و با حکم مسؤول راه اندازی وزیر علوم و تحقیقات آغاز به کار نموده است. این دانشگاه شامل 5 گروه آموزشی از قبیل فرش، موزه، مرمت بناهای تاریخی، باستان شناسی و معماری داخلی می باشد.


دانشگاه هنر اصفهان

گروه مرمت دانشگاه هنر اصفهان، در نوع خود، نخستين نهاد آموزش اين رشته ارزشمند در كشور محسوب مي‌شود كه از سال 1355، به عنوان نخستين گروه آموزشي اين دانشگاه، در دو مقطع كارشناسي و كارشناسي ارشد ناپيوسته (با دو گرايش(به تربيت نيروي انساني متخصص مي‌پردازد. بدون ترديد، مهم‌ترين هدف از تاسيس اين رشته، تربيت افراد متعهد به دانش، تجربه و كارآيي عملي جهت مرمت و بازسازي آثار و اشياي فرهنگي و تاريخي بوده كه با مرمت، احياء و نگهداري عملي و اصولي اين آثار، در جهت استقلال و رشد فرهنگي و اقتصادي كشور گام بردارند.


دانشگاه زابل
دانشکده هنر دانشگاه زابل به همت جناب آقای دکتر حبیب الله دهمرده ریاست محترم وقت دانشگاه در سال 1380 تاسیس گردید .
فعالیت آموزشی دانشکده از نیمسال دوم سال تحصیلی 81-80 با پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی باستان شناسی ومعماری آغاز گردید سپس در نیمسال دوم سال تحصیلی 82-81 در مقطع کارشناسی مرمت آثار تاریخی و همچنین کارشناسی ناپیوسته معماری اقدام به پذیرش دانشجو نمود.با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی معماری در سال 88و کارشناسی شهرسازی در سال 89 ، هم اکنون چهار گروه در دانشکده عضو می باشند.