مرمت قبر شاعر ملی صائب تبریزی در اصفهان

به گزارش "مرمت گران میراث ماندگار" و به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان اصفهان، همزمان با دهم تیر سالگرد بزرگداشت صائب تبریزی، مرمت مقبره این شاعر ملی در اصفهان آغاز شد. حمیدرضا عصارزادگان، شهردار منطقه یک اصفهان گفت:  برای آغاز مرمت آرامگاه میرزا محمدعلی صائب تبریزی یک میلیارد و پانصد میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته شده است که با اجرای طرح های مورد تائید شهرداری، ادارات کل میراث فرهنگی و ارشاد اسلامی استان به دو میلیارد و پانصد میلیون ریال اعتبار نیاز است.

او با اشاره به اینکه مرمت مقبره صائب تبریزی چهار ماه زمان می برد، افزود: در این طرح سقف، ستون، کاشی و سنگفرش ها، سنگ با ارزش مزار و محوطه سازی در دستور کار است.

میرزا محمدعلی صائب تبریزی در سال 1000 هجری قمری در تبریز متولد شد و در کودکی با خانواده خود به اصفهان آمد و در این شهر ماندگار شد. وی شاعری چیره دست بود و با حذف مضامین کهنه شعری، به مضامین نو روی می آورد، تا جایی که وی خلاق المضامین لقب گرفت. از این شاعر حدود 200 هزار بیت شعر برجای مانده است که حکایت از مناعت طبع این شاعر مسامان شیعی دارد. ملیحای سمرقندی، مدت عمر صائب را نزدیک به نود سال و وفات او را به سال 1087 دانسته یعنی همان تاریخی که بر سنگ قبر صائب به خط میر محمد صالح نوشته شده است.

 

سنگ قبر آرامگاه از جمله زیباترین سنگ قبرهای اصفهان است و تشت آب بزرگی در آن قرار دارد. در دوران زندیه و قاجاریه باغی که آرامگاه فعلی در آن قرار دارد رو به ویرانی نهاد واز محله عباس آباد فقط نامی مانده اما سکوئی در ضلع شمالی باغ ویران باقی بود و مردم گرد آن جمع شده و دعا می خواندند که به قبر آقا معروف بود. تا اینکه در سال 1342 استاد حسین معارفی اصفهانی، نقشه بنا را طراحی کرد و به تهران فرستاد آن نقشه با نظر مهندس محسن فروغی فرزند ذکاءالملک تکمیل و پس از 4 سال ساختمان آرامگاه در سال 1346 به پایان رسید.

تاریخ انتشار: 95/4/12تعداد بازدید: 477