کوه گل،بهشتی زمینی

مردم کهگیلویه و بویراحمد علاقه خاصی به شاهنامه دارند. همین عشق و علاقه گذشته این منطقه را به روزگار کیانیان پیوند می‌دهد و باعث سرایش افسانه‌هایی شده که نشان از قدمت باستانی منطقه دارد .سی‌سخت نیز حکایتی شگفتی از آن روزگاران، اسطوره‌ها و حماسه‌ها در سینه نگاه داشته و گوشه‌ای از فرهنگ و تمدن ایران زمین را بازگو می‌کند.

 در این ناحیه دریاچه‌های گوناگونی وجود دارد. این دریاچه‌ها فصلی بوده و در اواخر زمستان تا اوایل بهار بر اثر بارش باران و ذوب شدن برف‌هایی که بر ارتفاعات دنا جای خوش کرده‌اند پر از آب می‌شوند و تا اواخر تابستان تقریبا خشک می‌شوند.

در فصل بهار و تابستان  عطر خوش گل های شقایق و گیاهان وحشی و همچنین آویشن خوش عطر کوهستان در اطراف دریاچه به مشام می رسد.

 

معرفی کوه گل،بهشتی زمینی

کوه گل بخشی از طبیعت منطقه‌ی کوهستانی دنا است که در نزدیکی شهر زیبای سی سخت قرار دارد.دریاچه‌ی کوه گل ، یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی آن به شمار می‌رود. این دریاچه با مساحتی حدود نیم هکتار و عمقی برابر ۱۵ متر، باعث پدید آمدن طبیعت و اکوسیستم جذابی در اطراف خود شده است

تنگ کوه گل از نظر پوشش گیاهی و جانوری غنی‌ترین منطقه‌ی دنای شرقی محسوب می‌شود. در طول تابستان می‌توان پرندگان مهاجری همچون مرغابی، اردک کله سبز، درنا، لک لک، حواصیل، چنگر، خروس کولی و پرندگانی بومی دیگر را در اطراف آن به تماشا نشست.

با این وجود طبیعت رنگارنگ و منحصر به فرد اطراف دریاچه که شامل گیاهانی مانند قارچ کوهی، چویل، بابونه، نعناع کوهی، ریواس، جاشیر و پونه کوهی می‌شود، زیبایی و رنگ و بوی خاصی به این نقطه از منطقه‌ی دنا بخشیده است. همان طور که نام این منطقه تداعی می‌کند، با محیطی پر از گل‌های زیبا و رنگین روبرو هستیم که هر چشم مشکل پسندی را راضی می‌کند.

از دیگر جاذبه‌های تنگ کوه گل می‌توان به دشت لاله‌های واژگون،آبشار تنگه نمک، چشمه سردو و منطقه‌ی حفاظت شده‌ی دنا اشاره کرد که همه‌ی آن‌ها - به همراه خود دریاچه و برف‌هایی که بر روی قله‌ها نشسته‌اند - یکی از زیباترین نقاط ایران را پدید آورده‌اند.

 

آبشار تنگه نمک

 

آبشار تنگه نمک ، دیگر زیبایی این منطقه است که از تنگه ای به همین نام سرازیر می شود و موسیقی گوش نوازی را با آب می نوازد . این آبشار در انتهای منطقه ی کوه گل و در یک کیلومتری پاسگاه محیط بانی در کنار چشمه های آب نمک قرار دارد و آب آن در رودخانه ی کوه گل جریان می یابد.چشمه سردو نیز در این منطقه قرار دارد و آب گوارایی را به گردشگران هدیه می کند.

منطقه ی حفاظت شده ی دنا هم در این منطقه قرار دارد و با پوشش گیاهی و جانوری خاص خود بر زیبایی منطقه افزوده است . منطقه ای وسیع که خانه ی امنی برای انواع مختلف پستانداران ، آبزیان ، پرندگان و دوزیستان و خزندگان است .

 

آدرس

استان کهکیلویه و بویراحمد،32 کیلومتری شهر یاسوج،8کیلومتری شهر سی سخت،در دهانه انبری گردنه بیژن

 

دسترسی

برای دسترسی به این بهشت زمینی باید ابتدا به شهر یاسوج، مرکز استان چهار فصل کهگیلویه و بویر احمد سفر کنید. بعد از سفر به یاسوج و طی کردن مسافتی حدود ۳۵ کیلومتر به طرف شمال غربی این شهر، به شهر سی سخت خواهید رسید.

در این شهر از هر کسی که بپرسید مسیر دسترسی به این دریاچه را به شما نشان خواهد داد. حدود ۸ کیلومتر بعد از سی سخت به طبیعت زیبای اطراف این ناحیه خواهید رسید. برای دیدن دریاچه باید از تپه‌ بالا بروید. این پیاده‌روی حدود نیم ساعت به طول می‌انجامد. بنابراین بهتر است کفش مناسبی داشته باشید. البته به دلیل کوهستانی بودن انتظار نداشته باشید این مسیر را در زمان عادی طی کنید. متاسفانه سکوسازی‌های انجام شده کمی به بکر بودن این ناحیه آسیب زده است.

با این حال نمی‌شود از زیبایی آن چشم‌پوشی کرد. در طول مسیرتان وجود چشمه‌ها و رودخانه‌های زیاد، شما را حیرت زده خواهد کرد. بد نیست بدانید آب‌های جاری این منطقه بسیار خنک و گوارا هستند.

آب و هوای بسیار تازه و پاکیزه‌ی منطقه‌ی کوه دنا، محیطی عالی را برای تعطیلات به وجود آورده است. همچنین می‌توانید در شهر سی سخت سوغاتی‌هایی همچون عسل کوهی و انواع لبنیات مانند کشک، دوغ و قره قروت را به همراه ببرید. به علاوه وجود باغات فراوان انگور و سیب یکی دیگر از ویژگی‌های این نواحی به شمار می‌رود.

 

بهترین فصل سفر

چهار فصل طبیعت زیبای خداوند دیدنی است . اما در بهار و تابستان کوه گل را فراموش نکنید . آب و هوای مطبوع و دامنه های پرگل در این منطقه انتظار شما را می کشند . ماه اردیبهشت اوج زیبایی کوه گل را با آن لاله های واژگونش به تصویر می کشد .

 

 

 

 
 


تعداد بازدید: 961